جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35560
  تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 14:18
  تعداد بازدید : 614

  قشقاوی:

  نگران وضعیت حقوق شهروندی ایرانیان مقیم کانادا هستیم

  معاون پارلمانی،کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه گفت: برخی از خانواده ها مسایلی را درباره زندانی شدن برخی ایرانیان در سوریه مطرح کرده اندو نگرانی هایی دارند، ادعای آنها را نفی نمی کنیم و منتظریم که سفارت ما در سوریه نظر رسمی و قطعی را در خصوص گروگان های احتمالی کشورمان اعلام کند.

  نگران وضعیت حقوق شهروندی ایرانیان مقیم کانادا هستیمبه گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛حسن قشقاوی، معاون پارلمانی، کنسولی و ایرانیان وزارت امور خارجه کشورمان درباره جابجا شدن کاردار غیرمقیم بین سفارت ایران و انگلیس گفت: ما به عنوان بخش کنسولی از این ایده استقبال  می کنیم چراکه  350 هزار ایرانی در انگلیس زندگی می کنند و برای انجام کارهای کنسولی ترجیح ما و هموطنان این است که به جای اینکه زیر نظر کشور دیگری به عنوان حافظ منافع باشیم، کارها مستقیم توسط سفارت خودمان انجام شود.

  وی افزود: خود انگلیسی ها نیز ترجیح می دهند که اگر اتباع انگلیسی احیاناً اقداماتی دارند تحت نظر سفارت و پرچم خودشان این اقدامات انجام شود.
   
  قشقاوی ادامه داد: اما موضوع رابطه با انگلیس یک موضوع کاملاً روشن است، انگلیس جزو معدود کشورهایی است که قانون در مورد آن تعیین تکلیف کرده و در قانون آمده است که ما تا سطح کارداری می توانیم رابطه داشته باشیم. این قانون مصوب مجلس است و این کاردار می تواند مقیم و یا غیرمقیم باشد.
  حقوق شهروندان ایرانی توسط دولت کانادا نقض می شود
   
  وی در مورد برخی مشکلات اتباع ایرانی در کانادا و گم شدن مدارک آنها در مراکز غیر رسمی که توسط کانادا در مقاطع مختلف تعطیل می شود ، بیان کرد: متاسفانه به لحاظ انجام خدمات کنسولی اتباع ایرانی در کانادا وضعیت مطلوبی ندارند و حقوق شهروندی آنها توسط دولت کانادا نقض می شود.  همان طور که دولت کانادا حقوق برخی از اتباع دیگر را نیز در کشور خود نادیده می گیرد.
   
  معاون کنسولی و ایرانیان وزارت امور خارجه ادامه داد: ما بارها گفته ایم که حتی اگر دعوای سیاسی بین ما و کانادا وجود دارد، این موضوع نباید به حقوق حقه 450 هزار شهروند ایرانی سرایت کند. البته ما سعی کردیم با تشکیل کمیته ویژه کانادا و انگلیس مشکل هموطنان را به مقدار زیادی در مرکز حل کنیم اما نه فقط در کانادا بلکه در بسیاری از کشورها معمولاً سازمانهای مردم نهادی هستند که نزد دولت آن کشور ثبت رسمی شده اند و بخش های مقدماتی برخی از کارهای کنسولی هموطنان را انجام می دهند، اما طبیعی است که آنها نمی توانند تمام کار کنسولی را انجام دهند و حتماً کار کنسولی به ویژه اهدای وکالت، صدور ویزا، اهدای گذرنامه و شناسنامه طبق قانون باید در محل سفارت انجام شود.
   
  وی تاکید کرد: متاسفانه ما چون نه ارتباطی از طریق حافظ منافع با کانادا داریم و نه ارتباط مستقیم ؛همواره نگران وضعیت حقوق شهروندی هموطنان مهاجر در کانادا هستیم.
   
  منتظریم سفارت نظر رسمی و قطعی در خصوص گروگان های احتمالی کشورمان در سوریه اعلام کند
   
  قشقاوی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر در سوریه زندانی یا گروگان ایرانی وجود دارد، اظهار داشت: چون وضعیت سوریه در بعضی از مناطق وضعیت جنگ و گریز است، کسی نمی تواند پاسخ قطعی در این باره بدهد که حتماً زندانی وجود دارد یا خیر. بخش هایی از سوریه در دست معارضه است و تبعاً آنجا ما حضور مستقیم نداریم، بنابراین تا زمانی که از لحاظ عملیاتی امکان شناسایی هموطنان زندانی یا عدم زندانی وجود نداشته باشد ،نمی توانیم پاسخ قطعی بدهیم.
   
  وی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر از مناطق قابل شناسایی نیز آماری در این باره در دست نداریم، بیان کرد: برخی از خانواده ها مسایلی را مطرح کرده و نگرانی هایی دارند ولی چون جنگ  و گریز وجود دارد ما تبعاً باید آن چه را که سفارت اعلام می کند مورد توجه قرار دهیم، لذا ادعای خانواده ها را نفی نمی کنیم و منتظریم که سفارت ما در سوریه نظر رسمی و قطعی را در خصوص گروگان های احتمالی کشورمان در سوریه اعلام کند.
  دیپلمات ربوده شده ایرانی موضوع روز مذاکرات ایران و یمن است
   
  معاون کنسولی و ایرانیان وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره آخرین وضعیت دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن بیان کرد: هیات ایرانی حدود یک ماه پیش به یمن رفت و در این باره مذاکراتی داشت، در طول این مدت نیز  ما همواره با مقامت یمنی در حال مذاکره هستیم، این موضوع را مطرح می کنیم و آنها نیز یک کمیته برای پیگیری این موضوع تشکیل داده اند و این موضوع روز بین ما و یمن است.
   
  وی در پاسخ به این سوال که قرار بود در قالب همان کمیته تشکیل شده هیات جدیدی از ایران به یمن اعزام شود، اظهار داشت: از آنجا که سفر بودم خبر دقیقی در این باره ندارم ولی هیاتی اخیراً اعزام نشده است.
   
  در حال مذاکره با مالزی برای جلوگیری از لغو ویزای 90 روزه هستیم
   
  قشقاوی همچنین درباره لغو ویزای 90 روزه مالزی و تبدیل آن به ویزای 14 روزه گفت: واقعیت این است که ما فکر نمی کنیم اراده های سیاسی پشت این گونه تصمیمات کنسولی وجود داشته باشد، واقعیت این است که ضمن اینکه مایل نیستیم روند تسهیلات ویزای بلیت باطل شود و حتی بالاتر از آن به لغو ویزا با بسیاری از کشورها فکر می کنیم اما کثرت ایرانیان دستگیر شده تحت عنوان جرایم مواد مخدر بزرگترین علت بعضی از محدودیت های ترددی برای هموطنان است.
   
  وی گفت: البته ما در حال مذاکره هستیم و توصیه ما این است که یک موضوع بسیار ناچیز را نباید به اکثریت ایرانیان شرافتمندی که سفرهای پرباری به مالزی دارند و حتی منابع درآمدی برای دولت مالزی هستند، تعمیم دهیم.
  امیدواریم مسئله ویزای ایرانیان در درون دولت مصر حل شود
   
  به گزارش مهر،معاون کنسولی و ایرانیان وزارت امور خارجه همچنین درباره اینکه دولت مصر نیز اعلام کرده روابط گردشگری با ایران را به طور کامل قطع کرده است، خاطرنشان کرد: وضعیت مصر را همه ما می دانیم و  امیدواریم که پس از استقرار کامل و به ویژه بعد از مذاکرات مثبتی که مسئولین سازمان هواپیمایی دو کشور در حاشیه اجلاس اخیر در ایکائو داشته اند و توافق کلی برای برگزاری پرواز شده است، این مشکل حل شود. به هر حال چنانچه چنین اراده ای از سوی طرف مصری باشد، پرواز نیازمند مسافر است بنابراین امیدواریم این بحث در درون دولت مصر حل شود، ملت مصر ملت متمدنی است و امیدواریم ارتباط فرهنگی بین دو ملت برقرار شود./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28180548
اکنون :
47