جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35556
  تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 14:8
  تعداد بازدید : 427

  قادری در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد

  چگونگی افزایش قیمت حامل های انرژی و حذف یارانه دهک های بالا با کمترین تبعات

  یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به کسری منابع هدفمندی یارانه ها، تاکید کرد که دولت باید برای سال 93 پیشنهاداتی را در لایحه بودجه بگنجاند که عملیاتی و قابل اجرا باشد.

  44827.jpg

  جعفر قادری اظهار کرد: وقتی عدم توازن بین منابع و مصارف وجود دارد یا باید منابع را افزایش داد و یا مصارف را کم کرد، اگر هم همزمان بشود که منابع را افزایش و مصارف را کاهش داد می‌توان در جهت حل مشکل پیش رفت.

   

  وی افزود: در بحث منابع هدفمندی یارانه‌ها، افزایش قیمت حامل‌های انرژی در برخی موارد ممکن است سخت باشد زیرا امکان جایگزینی برای مصرف‌کننده وجود ندارد و این کار صرفا هزینه‌های تولید را بالا می‌برد؛ مثلا در شرایطی که امکان جایگزینی برای گازوئیل نیست اگر ما قیمت را افزایش دهیم این افزایش آثار و پیامد تورمی به دنبال دارد زیرا هزینه تولید را بالا می‌برد.

   

  نماینده مردم شیراز در مجلس یادآور شد: شاید این محدودیت برای افزایش قیمت بنزین وجود نداشته باشد، در این رابطه چند راه‌حل وجود دارد، یکی اینکه سهمیه بنزین به جای خودرو به خانوارها اختصاص یابد که در این صورت صرفه‌جویی قابل توجهی انجام می‌شود زیرا برخی خانوارها ممکن است چند خودرو داشته باشند و برخی هم که خودرو ندارند از این طریق به آنها کمک می‌شود و بخشی از هزینه‌های آنها جبران می‌شود.

   

  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: حالت دیگر این است که قیمت بنزین را قدری اضافه کنند و برای اینکه افزایش قیمت روی حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری اثر سوء نگذارد ظرفیت جایگاه‌های CNG‌ به خودروهای عمومی اعم از تاکسی، وانت، تاکسی تلفنی و تاکسی‌های مسافربری بین شهری اختصاص یابد، در این صورت قیمت CNG‌ می‌تواند افزایش نیابد و در مقابل قیمت بنزین افزایش پیدا کند که آثار و پیامد تورمی ندارد.

  همچنین ممکن است تا حدی امکان افزایش قیمت برخی دیگر از حامل‌های انرژی نیز وجود داشته باشد.

   

  قادری حذف یارانه برخی دهک‌ها را از جمله راه‌حل‌های کاهش مصارف هدفمندی دانست و اظهار کرد: البته این کار ممکن است چند ماهی به زمان نیاز داشته باشد اما به هر حال انجام می‌شود، راهکار دیگر این است که پرداخت‌ها به سمت واگذاری سهام سوق پیدا کند، دولت می‌تواند سهام کارخانجات موجود در اختیارش را به قیمت روز به افراد بدهد و در مقابلش صرفه‌جویی‌هایی که انجام می‌شود در احداث واحدهای جدید به کار گیرد، در اینجا کمک می‌شود که عرضه کل، ظرفیت تولید درآمد، درآمدهای مالیاتی و اشتغال در جامعه افزایش یابد.

   

  وی افزود: این کار کمک می‌کند که قدرت خریدار بالا برود و در آینده هم قدرت مانور بیشتری برای دولت فراهم شود.

   

  نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه دولت می‌تواند پرداخت‌ یارانه‌ها را از حالت نقدی به شکل غیرنقدی تغییر دهد، گفت: در این صورت می‌شود کالاهایی که بیشتر مورد استفاده قشرهای کم‌درآمد جامعه است مثل بهداشت و درمان، مسکن و حمل و نقل عمومی مشمول یارانه شوند و پرداخت نقدی به حداقل برسد.

   

  قادری با تاکید بر لزوم پیش‌بینی منابع و مصارف واقعی برای هدفمندی یارانه‌ها در سال 93، تصریح کرد: ما انتظار داریم دولت با مطالعه و کار کارشناسی پیشنهادات قابل اجرایی به مجلس ارائه کند و سراغ روش‌های قابل اجرا برود نه اینکه پیشنهاداتی بدهند بعد به بهانه‌های مختلف آن را قابل اجرا ندادند.

   

  این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر لزوم پیش‌بینی احکام واقعی برای بودجه 93، خاطرنشان کرد: نباید مصوبه‌ای از مجلس بیرون برود که محل اختلاف باشد و مشکلاتی ایجاد کند، اکنون هم تا پانزده آذر نزدیک دو ماه فرصت است و دولت می‌تواند در این فاصله بررسی‌های لازم را انجام دهد و با پخته کردن ایده‌ها کار قابل اجرا به مجلس ارائه کند که در این صورت مجلس هم قطعا با دولت همراهی خواهد کرد.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28180243
اکنون :
57