جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35554
  تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 14:5
  تعداد بازدید : 483

  شفیعی:

  اعطای حق کاپیتولاسیون به نظامیان آمریکایی،بازی دوسر باخت برای کرزای است

  عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه کرزای باید میان 3 مقوله رابطه با آمریکایی ها، امنیت افغانستان و مشروعیت خود تعادل برقرارکند، گفت: توافق نامه میان آمریکا و افغانستان در عرف بین الملل منسوخ شده است.

  اعطای حق‌کاپیتولاسیون به نظامیان آمریکایی،بازی دوسر باخت برای کرزای استنوذرشفیعی در گفت و گو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری خانه ملت، درباره توافقات صورت گرفته میان کرزای و جان کری، گفت: بیش از آنکه به موضوعات مورد بحث میان رئیس جمهور افغانستان و وزیر امورخارجه آمریکا بپردازیم، توجه به حاشیه این دیدار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

  نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمریکا برای آنکه بتواند از جناح کرزای در انتخابات افغانستان حمایت کند، باید توافق‌نامه نظامی میان آمریکا و افغانستان را تعیین تکلیف کند.

  وی افزود: در این توافق‌نامه برای آمریکا مهم ادامه  حضور نظامیان آمریکایی در خاک افغانستان بوده و حداکثر انتظار آنها درباره حق کاپیتولاسیون یا محاکمه نظامیان آمریکا خارج از افغانستان است.

  شفیعی تصریح کرد: این درحالی است که برای کرزای نهایت توافق، تنها به ماندن آمریکایی ها درافغانستان بستگی دارد، زیرا کرزای ادامه حضور نظامیان آمریکایی را نوعی تضمین امنیت برای افغانستان می داند، اما تحت هیچ شرایطی با حق کاپیتولاسیون مورد نظر آمریکایی ها موافق نیست، زیرا افکارعمومی افغانستان با این موضوع موافقت نمی کند، بنابراین در انتخابات این دوره پذیرش این هدف از سوی کرزای می تواند تاثیرات منفی در نتیجه انتخابات بوجود آورد.

  وی بیان کرد: در حال حاضر کرزای در شرایطی نیست که بتواند توافقات میان خود و مقامات آمریکایی را اجرا کند، زیرا اینگونه ادبیات و توافق نامه ها درعرف بین الملل و روابط نظامی میان کشورها منسوخ شده، از این رو کرزای نمی تواند به شروط توافق نامه عمل کند.

  شفیعی با بیان اینکه آمریکا در تامین امنیت افغانستان هیچ مشورتی را با کرزای انجام نمی دهد، بیان کرد: بعد از حادثه 11 سپتامبر، مسائل امنیتی افغانستان در دست آمریکایی ها قرار گرفته ودراین فرآیند امنیتی آنها هیچ مشاوره ای با دولت کرزای انجام ندادند، از این رو این موضوع موجب اختلاف میان آمریکا و افغانستان شد و درحال حاضر کرزای همچنان بر این هدف پافشاری می کند، زیرا اقتدار دولت دچار آسیب و تزلزل شده، بنابراین کرزای ناچار است که در موضوعات مختلف با آمریکا توافق کند.

  وی افزود: کرزای باید میان 3 مقوله رابطه با آمریکایی ها، امنیت افغانستان و مشروعیت خود تعادل برقرارکند، زیرا ممکن است نظامیان آمریکایی تا سال ها درخاک افغانستان باقی بمانند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آمریکایی ها به تعهدات خود مبنی بر فراهم کردن زیرساخت ها در افغانستان عمل نکرده و خواهان اعمال فشار بر دولت افغانستان هستند، بنابراین راه حل بینابینی می تواند به حل بحران در افغانستان کمک کند.

  در نشست چندی پیش کرزای و جان کری در مورد حاکمیت ملی، تعریف تجاوز خارجی، تلفات غیر نظامیان و منع خودسری‌های نظامیان آمریکایی توافق حاصل شده است، اما دو طرف هنوز در مورد مصونیت نظامیان آمریکایی به توافق نرسیده‌اند. همچنین جان کری، در این نشست  گفته اگر طرف افغان با اعطای مصونیت از پیگیری قضایی برای نظامیان آمریکا موافقت نکند، واشنگتن این توافقنامه را امضا نخواهد کرد./


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28180243
اکنون :
37