جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35544
  تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 13:36
  تعداد بازدید : 444

  صدر در گفت و گو با خانه ملت :ضرورت تسری قوانین مالیاتی مناطق آزاد به ویژه اقتصادی

  گره بند 78 بودجه 92 براجرای 250میلیاردتومان قراردادهای دریایی

  معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر ضرورت تسری قوانین مالیاتی مناطق آزاد تجاری صنعتی به مناطق ویژه اقتصادی، گفت: در حال حاضر 250 میلیارد تومان قرارداد در دست اجرا داریم که به دلیل اشکالات بند 78 قانون بودجه هنوز عملیاتی نشده است و به همین منظور خواستار اصلاح بند 78 قانون بودجه 92 کشور را از مجلس هستیم.

  گره بند 78 بودجه 92 براجرای 250میلیاردتومان قراردادهای دریاییسید عطا الله  صدر در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، افزود:‌ با توجه به اینکه فعالیت های بندری و فراساحلی نوعی  صدور خدمات فنی مهندسی به حساب می آید و درآمدهای آن به درآمدهای کلان کشور می افزاید پیشنهاد مشخصی داریم مبنی بر اینکه این فعالیت های بندری و دریایی و فراساحلی از معافیت مالیاتی برخوردار شود.

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر ضرورت تغییر نگاه مسئولان به فعالیت های دریایی، گفت:‌ معافیت های مالیاتی ضمن افزایش سرمایه گذاری در این بخش، انگیزه ای برای فعالیت بیشتر و بهتر کارکنان این سازمان خواهد شد.

  وی با بیان اینکه معافیت های مالیاتی اثر انگیزشی برای جذب نیروی بیشتر دارد، گفت: طبق برنامه پنجم توسعه کشور ظرفیت بنادر را باید از 186 میلیون تن کنونی به 210 میلیون تن برسانیم و نیروی دریایی نیز باید از 1500 نفر به 5000 نفر برسد از این رو تسهیل قوانین مالیاتی به جذب نیروی دریانورد و رونق بیشتر فعالیت های دریایی و جذب سرمایه های بخش خصوصی کمک خواهد کرد.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه موضوع تسری قوانین مالیاتی مناطق آزاد تجاری صنعتی در دولت گذشته یک بار مطرح شد و قرار بود در این راستا لایحه ای به مجلس ارائه شود، گفت: حمل و نقل دریایی نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور دارد از این رو انتظار داریم سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه افزایش پیدا کند و در آینده بتوانیم با استفاده از سرمایه گذاری های خارجی و خصوصی زمینه توسعه این فعالیت ها را فراهم کنیم.

  90 درصد صادرات و واردات توسط دریا صورت می گیرد  

  صدر با تأکید بر اینکه اگر دریانوردان نباشند اقتصاد بین الملل با اختلال مواجه می شود، گفت:‌ 90 درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا و مرزهای آبی انجام می شود.

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه درباره تأثیر گفتمان دولت در رفع تحریم های اقتصادی گفت: روند رو به بهبود است و با لغو تحریم های کشتیرانی و سایر تحریم ها امیدواریم از فشار تورم کم شود و با عملیاتی شدن لغو تحریم ها بخش قابل توجهی از ستمی که به خطوط کشتیرانی وارد شده مرتفع شود.

  وی با اشاره به تحریم های یک جانبه و غیر منطقی علیه کشور، گفت: عملا بخش قابل توجهی از ناوگان کشتیرانی با تحریم ها از حمل کالاها محروم ماند و متضرر شد و تحریم ها منجر به ایجاد اختلال درسلامت و  تأمین غذا و داروی مردم شد.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه 5هزار و 700 تن ظرفیت ناوگان کشتیرانی کشوراست، گفت: با ورود کشتی های جدید به ناوگان دریایی سن متوسط ناوگان کاهش خواهد یافت.

  صدر در ادامه با بیان اینکه حمل و نقل کالا از طریق دریا در مدت تحریم انجام می شد اما به سختی گفت: در 6 ماهه ای که از سال گذشت تنها 5/1 درصد نسبت به سال قبل کاهش تخلیه و بارگیری در بنادر را شاهد بودیم که امیدواریم در 6 ماه بعد با تسهیل در گشایش اعتبارات و تأمین ارز کالاهای تجاری وارداتی جبران و حجم بار تخلیه شده در بنادر افزایش یابد.

  مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی  در مورد میزان قاچاق وارداتی و مکشوفه از بنادر، با بیان اینکه قاچاق در بنادر به دلیل وجود گارد بسیار دقیق و با مراقبت کافی کمتر اتفاق می افتد ، گفت:  سال گذشته محموله بزرگی از طلا که به صورت غیر قانونی توسط شناورها از یکی از بنادر جنوبی کشور قصد خروج داشت با همکاری گارد ساحلی و نیروهای امنیتی کل محموله ضبط شد.

  توقف قراردادها به دلیل اشکالات بند 78 قانون بودجه

  وی با بیان اینکه تقاضای اصلاح بند 78 قانون بودجه 92 کشور را از مجلس داریم، گفت: براساس این بند هزار میلیارد ریال از بودجه سازمان که باید صرف توسعه خود سازمان شود ابتدا باید به حساب خزانه واریز شود و سپس برگردد به سازمان که این مستلزم صرف زمان زیادی است از این رو پیشنهاد مشخص ما این است که بودجه ای که قرار است صرف خود سازمان شود به حساب خزانه واریز نشود.

  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر 250 میلیارد تومان قرارداد در دست اجرا داریم که به دلیل اشکالات بند 78 قانون بودجه هنوز عملیاتی نشده است. /


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28180243
اکنون :
39