جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35537
  تاریخ انتشار : 21 مهر 1392 13:14
  تعداد بازدید : 436

  انتقاد دفتر حقوق بشر سازمان ملل از افزایش اعدام ها در عراق

  به دنبال اعدام 42 تن طی دو روز در عراق دفتر حقوق بشر سازمان ملل توقف فوری اعدام های آینده در این کشور را خواستار شد.

  1-1651.jpg

  روبرت کلویل سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو، اظهار کرد: شمار زیاد اعدام‌ها در طول دو سال گذشته در عراق خلاف حقوق بین‌الملل است و دولت این کشور باید هرچه فوری اعدام‌های آینده در این کشور را مورد بازبینی قرار دهد.

   

  وی در ادامه گفت: انجام اعدام‌های جدید طی دو روز گذشته در این کشور نشان می‌دهد که تلاش‌های دولت عراق برای ساخت کشوری امن‌تر ناکام خواهد ماند.

   

  دولت عراق مدعی است بر اساس قانون مبارزه با تروریسم که در سال 2005 به تصویب رسید تنها افراد تروریست و مجرمانی که مرتکب جرایم جدی علیه غیرنظامیان می‌شوند را اعدام می‌کند.

   

  روبرت کلویل همچنین افزود: از نظر ما این ادعا که مجازات مرگ می‌تواند موجب کاهش تروریسم شود، کاملا بی‌اساس است، چون شواهد نشان می‌دهد که شمار تلفات ناشی از اقدامات تروریستی در طول سال‌های گذشته در این کشور افزایش چشمگیری داشته است.

   

  بر اساس آمارهای هیات کمک‌رسانی سازمان ملل در عراق در سال جاری شمار تلفات در عراق به شدت افزایش یافته است تا جایی که در طول 9 ماه ابتدایی سال جاری حداقل 5 هزار 740 غیر نظامی در نتیجه حملات تروریستی جان خود را از دست داده‌اند. این تعداد دو برابر آن چیزی است که در سال 2011 اتفاق افتاد و همچنین چندین برابر شمار تلفات در 2012 است. در این سال بیش از 3 هزار و 238 تن در اثر این حملات کشته شده‌اند.

   

  همچنین شمار اعدامیان در عراق نیز از سال 2010 تاکنون افزایش داشته است، بر اساس آمارهای دولتی در سال 2010، 67 تن و در 2012، 123 تن و از ابتدای سال جاری تاکنون 140 نفر در این کشور اعدام شده‌اند.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر در پایان از دولت عراق خواست تا هرچه فوری احکام صادر شده مبنی بر اعدام شمار زیادی از زندانیان در این کشور را مورد بازبینی قرار دهد و این اعدام‌ها متوقف کند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
25832132
اکنون :
485