جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 35454
  تاریخ انتشار : 20 مهر 1392 15:23
  تعداد بازدید : 575

  با حضور نمایندگانی از 139 کشور جهان؛

  کنوانسیون منع استفاده از جیوه تصویب شد/ جیوه تا سال2020حذف می شود

  با حضور نمایندگانی از 139 کشور جهان «کنوانسیون ممنوعیت استفاده از جیوه» تصویب شد.

   کنفرانس نمایندگان تام‌الاختیار دولت‌ها برای تصویب و امضای کنوانسیون منع استفاده از جیوه موسوم به میناماتا از 10 تا 11 اکتبر سال جاری میلادی/ 18 تا 19 مهرماه 92 در شهر کوماموتو ژاپن برگزار شد.
  در این کنفرانس که با حضور نمایندگانی از 139 کشور جهان برگزار شد، متن کنوانسیون ممنوعیت استفاده از جیوه که طی دو سال مذاکرات فشرده توسط کمیته مذاکراتی بین‌الدولی آماده شده بود و همچنین تمهیدات موقت برای اجرای این کنوانسیون به اتفاق آراء تصویب شد.
  پس از تصویب کنوانسیون و اعلامیه سیاسی، مراسم امضای آنها در روز پنجشنبه 18 مهرماه برگزار شد و 92 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران کنوانسیون میناماتا و اعلامیه سیاسی آن را امضاء کردند.
  پس از امضاء، هیات‌های شرکت‌کننده در سخنرانی‌هایی به تشریح مواضع و دیدگاه‌های خود در ارتباط با کنوانسیون پرداختند.
  هادی فرجوند، دبیر مرجع ملی کنوانسیون‌های شیمیایی ایران نیز در این مراسم پیام دکتر معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست کشورمان را قرائت کرد. 
  بر اساس کنوانسیون ممنوعیت استفاده از جیوه، استفاده از این فلز سنگین و ترکیبات و محصولات آن در باتری‌ها، سوییچ‌ها، رله‌ها، لامپ‌های فلورسنت، صابون‌ها و مواد آرایشی، برخی اقلام دندان‌پزشکی شامل دماسنج و فشارسنج و بهره‌برداری از معادن طلا با مقیاس کوچک و معادن جیوه باید متوقف شود.
  بر این اساس کشورهای عضو مکلفند تا استفاده از جیوه و ترکیبات آن را در صنایع مختلف را کاهش داده و تا سال 2020 میلادی به طور کامل حذف کنند.
  همچنین کشورهای توسعه‌یافته نیز متعهد شدند نسبت به همکاری‌های بین‌المللی و ارایه کمک‌های فنی و مالی و انتقال تکنولوژی‌های جایگزین جیوه به کشورهای در حال توسعه اقدام کنند.
  "کنوانسیون ممنوعیت استفاده از جیوه" اولین کنوانسیون جهانی برای محیط زیست و سلامت در دهه اخیر میلادی است.

   

  منبع خبر

  http://www.mohitzist.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28180243
اکنون :
32